Dolar : Alış : 3.9525 / Satış : 3.9596
Euro : Alış : 4.6378 / Satış : 4.6461
HAVA DURUMU
hava durumu

BARTIN7°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1349 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Safran Bitkisi Üretimi Bartın’da Öne Çıkıyor

04 Temmuz 2017 - 123 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Safran Bitkisi Üretimi Bartın’da Öne Çıkıyor
Safran Bitkisi Üretimi Bartın’da Öne Çıkıyor

Bartın için yeni bir ekonomik değer olan safran bitkisi giderek öne çıkıyor. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdülsettar Bayram da değerlendirme yaparak, safranın verimli ve gelir getirisi iyi olan bir bitki olduğunu ifade etti.

Bayram, “mucize bitki” olarak nitelendirilen safranın üretimine 3 yıl önce deneme amacıyla başlayan ve Hasanlar köyünde ikamet eden çiftçi Pembe Yıldız’ı ziyaret etti.

Bayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 3 yıl önce safranın deneme ekiminin yapıldığını anımsattı.

Gıda, kozmetik ve ilaç sanayi gibi birçok sektörde kullanılan safran bitkisi üretimi için İl Özel idaresi işbirliğiyle 2014’de “Bartın Safran Üretimini Geliştirme Projesi” uygulandığını hatırlatan Bayram, proje kapsamında 600 metrekare alana 120 kilogram safran soğanı diken çiftçi Yıldız’ın, üç yıl toprakta kalan safran soğanı hasadından 600 kilogram safran soğanı ve 250 gram safran elde ettiğini ifade eti.

Bayram, şöyle konuştu:

“Aynı çiftçimiz 2015’te ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi’ kapsamında Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen 150 kilogram ‘Karaarslan’ safran çeşidini bin 500 metrekare alanda uyguladı. Üçüncü yılında olan soğanlardan bu yıl ortalama 500 gram safran ve 2018 safran soğan hasadında 1,5 ton soğan beklenmektedir. Büyüklüklerine göre safran soğanının kilogram fiyatı 65 ile 100 lira, safranın gram fiyatı da 25 ile 50 lira arasında değişmektedir. Deneme sonucuna göre safran yetiştiriciliğinin ilimiz için uygun bakım ve yetiştiricilikle verimli, gelir getirisi iyi olan bir bitki olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar diğer çiftçilerimizin de ilgisini çekmektedir.”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Security Code:

İlgili Terimler : , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika