Dolar : Alış : 3.8872 / Satış : 3.8942
Euro : Alış : 4.5770 / Satış : 4.5853
HAVA DURUMU
hava durumu

BARTIN14°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1345 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bartın,Zonguldak, Kastamonu Soma İçin El Ele Yürüdüler

14 Mayıs 2014 - 1.436 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bartın,Zonguldak, Kastamonu Soma İçin El Ele Yürüdüler
Bartın,Zonguldak, Kastamonu  Soma İçin El Ele Yürüdüler

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Bartın Zonguldak ve Kastamonu’ da da madenciler için el ele eylemler yapıldı.

10292137_10152195156743687_7955012150582069929_nZonguldak‘ta Madenci Anıtı önünde toplanan Bülent Ecevit Üniversitesiöğrencileri, caddede yolun bir bölümünü ulaşıma kapatarak oturma eylemi yaptı. 200 kişilik grup arasında tıp öğrencileri beyaz önlükleriyle, öğrencilerden bazıları da madenci baretleriyle yer aldı. Öğrenciler, baret ve dövizleri yere koyup Soma‘da ölen işçiler için saygı duruşunda bulundu. Öğrenciler, daha sonra basın açıklamasıyla faciayla ilgili tepkilerini dile getirdi.

Daha sonra üniversite öğrencileri ve Demokrasi Platformu üyeleri Madenci Anıtı’ndan Liman Caddesi’ndeki Maden Şehitleri Anıtı’na yürüdü. Aralarında daha önce Zonguldak’taki maden kazalarında ölenlerin yakınlarının da bulunduğu yaklaşık 500 kişi, ‘Zonguldak uyuma madenciye sahip çık’, ‘Maden şehitleri onurumuzdur’ sloganları attı. Yürüyüşe katılanların bazıları da madenci fotoğrafı ve ekmek taşıdı. Kalabalık, Maden Şehitleri Anıtı’nda yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı. Üniversite öğrencilerinden basıları ise Madenci Anıtı’na geçerek oturma eylemini sürdürdü.

Ereğli İlçesi’nde Devrim Bulvarı’nda toplanan üniversite öğrencileri de ölen maden işçileri için 3 dakika saygı duruşunda bulundu. Çevredeki vatandaşlar da saygı duruşuna eşlik etti. Öğrenciler, basın açıklamasının ardından Atatürk Anıtı’na geçerek oturma eylemine devam etti.

Kastamonu’DA 300 KİŞİ YÜRÜDÜ

Kastamonu’da ise KESK Şubeler Platformu’nun maden faciası için düzenlediği eyleme yaklaşık 300 kişi katıldı. Cevizlipark’ta toplanan grup, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Kalabalık, sessiz yüryüşün ardından dağıldı. Türkiye Yol-İş Sendikası Şubesi üyeleri de Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasıyla faciayla ilgili tepkilerini dile getirdi.

BARTIN’DA MADENCİLER YÜRÜDÜ

Bartın’ın Amasra İlçesi’nde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçileri de Soma’da ölen madencileri anmak ve özelleştirmelere tepki için yürüdü. Yaklaşık 220 işçi, baret ve iş kıyafetleriyle ilçe merkezindeki Madenci Anıtı’na kadar yürüdü. İşçiler, burada yapılan basın açıklamasından sonra dağıldı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Security Code:

İlgili Terimler : , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika