Bartın Cumhuriyet İlkokulu Mezunları Buluştu

Bartın’ın köklü eğitim kurumu Bartın Cumhuriyet İlkokulu’nda bir buluşma gerçekleşti. 1948-1949 mezunları 70’inci yıl buluşmasında bir araya geldiler.

Düzenlenen buluşmaya 15 mezun katılırken mezunlara Cumhuriyet Ortaokulu tarafından 48-49 yıllarının diplomaları örnek alınarak hazırlanan hatıra diplomaları takdim edildi. Mezunlar daha sonra şimdi Bartın Kent Tarihi Müzesi olan eski Cumhuriyet İlkokulu’nu gezerek anıları tazelediler. 70. yıl buluşmasına Bartın Cumhuriyet İlkokulu’nun 1948-1949 Mezunlarından Cengiz Çubukcuoğlu, Sayın Aydın, Erkan Aşçıoğlu, Metin Çakmak, Özel Kızgındemir, Yüksel Çıtak, Nurşen Gürman, Hatice Nural Balta Aslan, Suna Gönül Bayrı, Kenan Cengiz, Aynur Kasap Torlak, Kemal Mudanyalı, Kadrinur Bollucu, Hatice Burgucu Küçüktabak ve Güngör Ergünel katıldı. Programda ayrıca Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Araştırmacısı Çetin Asma ve Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Mustaf Dilek de yer aldı.

Organizasyonu gerçekleştiren Sema Tosyalı programda yaptığı açılış konuşmasında toplantının amacının babası Cengiz Çubukcuoğlu ve arkadaşlarının çok arzu edip bir türlü gerçekleştiremedikleri mezunlar buluşmasına vesile olmak olduğunu belirtti. Tosyalı, “Amacımız Cumhuriyet kuşağına bir nebze olsun hizmet edebilmek. Cumhuriyetçi, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı eğitim anılarını, çocukluklarını onların ağzından dinlemekti” dedi.

Programda konuşan Bartın Halk Kültürü ve Tarihi Araştırmacısı Erkan Aşçıoğlu ise yaptığı konuşmada 70. yıl buluşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek bu toplantıların devam etmesini diledi. Aşçıoğlu, “O güzel günlerimizi ve öğretmenlerimizi anıyoruz. Ancak 48-49 tarihlerini gördükten sonra 2000’li yıllara gelişimiz, yılların su gibi akıp gitmesinden dolayı şu anda geriye dönüp baktığımızda sanki o yıllar hiç yaşanmamış gibi geliyor. Hatıralarımız evlerimizde saklanan siyah beyaz fotoğraflarda saklı. Bartın’da böyle bir toplantı ilk defa yapılıyor” diye konuştu.

Programda Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Mustafa Dilek tarafından Bartın Cumhuriyet İlkokulu’nun 1948-1949 Mezunları için özel olarak hazırlanan hatıra diplomaları takdim edildi. Daha sonra Bartın Cumhuriyet İlkokulu’nun 1948-1949 Mezunları için özel olarak hazırlanan 70. yıl buluşması pastası kesildi. Bartın Cumhuriyet İlkokulu’nun 1948-1949 Mezunları daha sonra şimdi Bartın Kent Tarihi Müzesi olarak hizmete açılan, eskiden öğrencilik yaptıkları eski Cumhuriyet İlkokulu’nu gezerek hatıralarını yad ettiler.